wtorek, 12 listopada 2013

Budowa i działanie komputera

Typy komputerów:

  • Mikrokomputery (PC, itp.)
  • Minikomputery
  • Mainframe
  • superkomputery 

Wnętrze komputera







Procesor - to zintegrowany układ cyfrowy o miniaturowych rozmiarach, zdolny do samodzielnego wykonywania operacji numerycznych na dostarczonych mu danych, zgodnie z określonym ciągiem zdefiniowanych instrukcji. Współczesne procesory określane są też jako centralna jednostka obliczeniowa.



Chipset- to specjalnie zaprojektowany układ scalony montowany na płycie głównej, nadzorujący przepływ danych pomiędzy podzespołami podłączonymi do magistrali. W skład chipsetu wchodzą zazwyczaj dwa mikroukłady zwane mostkami: północnym - odpowiedzialnym za wymianę danych pomiędzy pamięcią, procesorem i magistralą danych oraz południowym - zarządzającym współpracą z urządzeniami wejścia-wyjścia.



UWAGA !!

Pierwszy komputer został zbudowany w 1958 roku w Zakładzie Aparatów Matematycznych Polskiej Akademii Nauk. W 1981 roku firma Osborne Computer Corporation zaprezentowała pierwszy na świecie laptop - Osborne 1. Miał 5-calowy monitor i ważył około 12 kg, przy czym dyskietki stosowane w nim miały rozmiary większe niż wbudowany monitor. 


Obecnie często stosowane są płyty główne z wbudowanymi układami pełniącymi rolę karty graficznej, dźwiękowej i sieciowej. Jednak takie wbudowane w płytę elementy zwykle nie dorównują wydajnością zewnętrznym specjalnie zaprojektowanym kartom różnych producentów. Graficy czy muzycy powinni więc zaplanować zastąpienie ich odpowiednimi kartami rozszerzającymi.


Duże dyski zazwyczaj dzieli się na dwa mniejsze części, zwane partycjami. Ma to na celu łatwiejsze zarządzanie danymi (np. ich archiwizację). Podział na partycje jest niezbędny, jeśli na jednym dysku chcesz zainstalować kilka systemów operacyjnych. Każda z partycji może pracować w innym standardzie obsługi plików.



W 1987 roku wersja Windowsa nosiła numer 2 i nie była jeszcze systemem operacyjnym, a jedynie tzw. nakładką na system MS-DOS. Używała jej tylko niewielka grupa pasjonatów. Praktycznie jedyną aplikacją działającą pod systemem Windows 2 był sztandarowy wtedy produkt Miscrosoftu - arkusz Excel.





Port - to ogólne pojęcie w informatyce, oznaczające medium fizyczne lub logiczne, przez które przesyłane są dane z lub do komputera. Potocznie terminem tym określa się także dowolne złącze (gniazdo) wejścia-wyjścia, służące do podłączenia urządzeń zewnętrznych do komputera.



USB- to port uniwersalny, umożliwiający komunikację komputera z bardzo różnymi urządzeniami zewnętrznymi, mimo że wtyczka zawsze wygląd tak samo. Obecnie występują trzy standardy transmisji danych poprzez ten port.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz